Cykloturistika - Čelákovice - Ráj cyklistů

Město Čelákovice nabízí svou polohou u řeky Labe ideální místo pro pohodlné cyklostezky a je součástí slavné Labské cyklotrasy. V červnu 2016 bylo také oznámeno, že se síť cyklostezek v centru Čech rozroste o další kilometry. Rada Středočeského kraje schválila novou trasu, která povede městy Nymburk - Lysá nad Labem - Čelákovice a propojí se s dalšími cyklostezkami v okolí.

 

Labská stezka

Řeka Labe pramení v Krkonošském národním parku na Labské louce v nadmořské výšce 1386 m. Nad Špindlerovým Mlýnem se spojuje s Bílým Labem a pokračuje jižním směrem přes Hradec Králové až do Pardubic, kde se stáčí na západ. Tento směr je neměnný až do Kolína, kde tok nabírá směr severozápadní a severní, který udržuje prakticky až na hranici s Německem. Protéká městy Poděbrady, Nymburk, Čelákovice a Mělník, ve kterém se stéká s Vltavou. Z Mělníka pokračuje přes Litoměřice, Ústí nad Labem a Děčín, za kterým ve Hřensku opouští naše území, aby po dalších 784 km Německem ukončilo svou pouť v Severním moři. Podle dostupných informací se však jedná o dávný omyl. Labe vtékající do moře by se, podle své délky a průtoku v místě soutoku, mělo údajně spíše vlévat do Vltavy a ta by správně měla téci dál do moře. Řece samotné na názvu však příliš nezáleží, teče si bez ohledu na něj svým tempem. Symbolický pramen na Labské louce v nadmořské výšce 1386 m je opatřen betonovou skruží, skutečný pramen však leží o něco výš, ukryt v porostu. Na kamenné zídce v jeho blízkosti je umístěno 26 barevných znaků měst, jimiž Labe protéká. Na kole se však k prameni nelze dostat.

  • Délka trasy: 400 km
  • Délka řeky: 370 říčních kilometrů
  • Směr jízdy: po proudu

 

Labská Cyklotrasa

Ze Špindlerova Mlýna po silnici do Vrchlabí přes Hostinné až do Debrné, pak zelená turistická značka (TZ) kolem nádrže Bílá Třemešná do Kamence. Odtud po červené přes Dvůr Králové a Kuks do Jaroměře. Po hlavní silnici do Smiřic, za nimi za mostem vpravo polní cestou směrem na Skalici. Těsně před ní červená TZ až za Hradec Králové pod Kopeček sv. Jana. Po silnici přes Vysokou, Bukovinu (obojí nad Labem), od Kunětické hory opět po červené do Pardubic. Dále vede cykloturistická trasa do Přelouče, po červené do Kladrub, odtud po silnici a modré na Týnec, následuje zelená a v Záboří žlutá do Kolína. Červená odtud vede přes Poděbrady a Nymburk až pod most před Lysou nad Labem. Stezkou pro cyklisty dojedete do Čelákovic, dále po modré do Brandýsa. Opět stezkou na Kostelec, kousek po červené přes most, za ním vlevo opět stezkou přes Neratovice do Mělníka. Pod zámkem přes most a po cyklostezce přes Štětí, Roudnici nad Labem, Chodouny, Litoměřice, Velké Žernoseky, Ústí n/Labem a Neštěmice do Děčína. Zde přes Tyršův most a po cyklostezce vpravo do Hřenska.

 


Cyklotrasa Čelákovice - Brandýs nad Labem - Kostelec nad Labem

Tato trasa je částí mnohem větší Labské cyklostezky. Labe je jedna z našich nejvýznamnějších řek. Délka toku je 1154 km,  její pramen se nalézá ve výšce 1386 metrů nad mořem na Labské louce v Krkonoších a  do moře ústí v německém Cuxhavenu. Kolem celého toku vede cyklostezka, která naskýtá překrásné pohledy na řeku. Bohužel, ne ve všech případech má optimální trasu a na našem území vede mnohdy nesmyslnými místy, takže je potřeba pro její zdolání spíše horské kolo. Na jiných místech její trasa vede zase po frekventovaných silnicích, ale najdou se úseky vyloženě přející cyklistům jako na nymbursku, nebo v roce 2011 otevřený nový úsek cyklostezky z Brandýsa nad Labem do Kostelce nad Labem.

Cyklostezka podél řeky Labe z Čelákovic, přes Brandýs nad Labem do Kostelce nad Labem, vede podél řeky Labe, proto je její profil přímo ideální pro rodiny s dětmi. Po cestě je možnost koupání, mnoha občerstveními a zastavení na odpočinek a zábavu pro děti.


Cyklotrasa Čelákovice -  Lysá nad Labem